A projekt

 

1996-ban a Beregi Természetvédelmi Táborban kezdtünk el foglalkozni a települési kutak vízminőségének vizsgálatával. A módszer valójában nem ivóvíz minősítés, de az ásott és fúrt kutakon át juthatunk legkönnyebben a talajvízkészlethez, melynek felmérésére szólít fel ez a program. A "rejtett" vízkészlet kémiai paramétereinek mérése, megfigyelése olyan összefüggéseket mutathat be, melyek környezeti nevelési szempontból is kiválóak. Kettős cél által vezérelve hirdettük meg programunkat: olyan cselekvési lehetőséget adni az iskolások, társadalmi környezetvédők kezébe, amellyel viszonylag egyszerű terepi felmérések segítségével tapasztalhatják meg környezeti problémáinkat, valamint a lakosság és helyi önkormányzatok számára – sokszor megdöbbentő – adatokat szolgáltatni és ezzel mind többekben feléleszteni a környezetféltés "lángját".

Módszertani kézikönyvünk adatait terepi méréseken kaptuk; iskoláscsoportok járták a házakat szünidőben, hétvégeken, természetvédelmi táborozásokon. Tapasztalatainkat azzal a reménnyel bocsájtjuk útjára, hogy majd országosan is mind többen kapcsolódnak be a programba. A mérésekhez szívesen nyújtunk segítséget. Kérjük, a mért adatokat szíveskedjenek címünkre megküldeni. Ha elegendően nagy mennyiségű adat gyűlik össze – melyek feldolgozását vállaljuk – , mindenki számára hasznos információbázis alakulhat ki. Reméljük, hogy megtalálják a programban az örömmel végzett munka lehetőségét; kellemes, hasznos időtöltést kívánunk mindenkinek!

A program kidolgozói: Mester Zsolt, Toldi Zoltán

 

A méréseket végezték:

a Natura Közösség diákjai, a gyöngyöshalászi, turai, ecsédi, hatvani általános iskolások és a Beregi Természetvédelmi Tábor résztvevői 1996 - 1999. Hasznos tanácsaiért köszönetet mondunk Dr. Estók Bertalannak, az Életfa Környezetvédő Szövetség elnökségi tagjának

A programot és a projekt módszertani kiadványának megjelenését a KKA h - keret, illetve a KAC h-keret támogatta.